A klímarendszer kiépítése esetén mind a beltéri, mind a kültéri egység helyének megtalálására nagy gondot kell fordítani. Egy lakás légkondicionálásának legegyszerűbb módja, ha a klímaberendezés bel- és kültéri egységei a lehető legközelebb vannak, azaz a kültéri egység a lakás külső falára, az épület homlokzatára kerül. Ez a legkevesebb és legegyszerűbb szerelési munkát és a legalacsonyabb költséget eredményezi az ügyfél számára.

A kültéri egységet általában úgy lehet elhelyezni a lakás mellett, hogy az egységek közötti távolság ne legyen több néhány méternél, és a csöveknek csak egy-két falon kell átmenniük. Néha azonban megesik, hogy ez valamiért nem lehetséges, vagy tilos az ilyen megoldás. Ebben az esetben alternatív helyet kell találni a légkondicionáló kültéri egységéhez, és az egyik leggyakoribb lehetőség az épület teteje.

Mikor kell a klímaberendezés kültéri egységét az épület tetején elhelyezni?

Társasházak esetében a társasházi törvény, illetve a társasház szervezeti és működési szabályzata korlátozza a klímaberendezés kültéri egységének elhelyezését az épületen.

Az SzMSz előírhat teljes tiltást, de minimum az érintett lakók döntő többségének hozzájárulása szükséges a szereléshez.

A lakók sok esetben nem szeretnék, ha az épületet elcsúfítaná a sok klímaberendezés, vagy csak nem akarják, hogy a szomszéd klíma kültéri egysége az ablakaik mellett legyen, ezért engedélyezik a külső egységet a homlokzati szereléshez. Megoldás lehet annak aki az erkélyre tudja szerelni a klíma kültéri egységét, azonban sok esetben a lakók nem szeretnék ezt mert sok helyet foglal és mellette zajjal is jár.

Fontos, hogy ezekre figyeljünk a klímaberendezés kültéri egységének épület tetején történő elhelyezésénél.

A nyári kánikulában a tető a tűző napon extrém módon felforrósodhat, ezért a kültéri egységet javasolt a tető árnyékosabb oldalán, naptól védettebb helyén elhelyezni. Érdemes az erős széltől is óvni, és úgy elhelyezni, hogy a csapadék el tudjon folyni a közeléből. Bár a modern eszközök nagy része már szélsőséges időjárási körülmények között is megbízhatóan működik, ha van rá lehetőség, inkább kerüljön védettebb – de nem zárt! – helyre, mert ezzel kímélhető a készülék, és élettartama hosszabb lehet.

Az épület tetejére, tetőre elhelyezett kültéri egységet ugyanúgy tartókonzolon kell rögzíteni, mint más esetekben, de ehhez kifejezetten a tetőkre rögzíthető tartókonzolt kell használni. Sátortetős házon nagyon körültekintően kell kiválasztani a rögzítéshez a helyet. Stabil, szilárd és vízszintes helyet kell keresni, ahova a kültéri egység kerül. Lehetőleg messze kell helyezni az ablakoktól és hálószobáktól, mivel a működése zajjal, illetve rezgéssel jár.

 

Ajánlott hozzászólások

Még nincs hozzászólás, szólj hozzá alább!


Hozzászólás hozzáadása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük